We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik E70320 EPDM 70 Shore A O-ring conforming to AS568 size 320. It has an inner diameter of 6.6 inches and a cross-section of 0.21 inches. This O-ring is suitable for static and dynamic sealing applications and operates in a temperature range of -65°F to +300°F (-54°C to +149°C).
MODEL 75103599
This vendor has a minimum order quantity of 90. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (20 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.58 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(20 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 90
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Cross section
0.21 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
320
Domestic/Import
Import
Durometer
70 Shore A
I.D.
1.1 in
Material
EPDM
O.D.
1.52 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik E70320
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 1.1 in Inside Dia, 1.52 in Outside Dia, Cross Section: 0.21 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 320, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, EPDM, Black, Import
Features:
- Very stable in hot water and steam, washing lyes, caustic soda and caustic potash, silicone oils and greases, many polar solutions, many diluted acids and chemicals
- Good resistance to ozone
- Incompatible with mineral oil products
Specs:
| Dash Number | 320 |
|---|---|
| Cross Section | 0.21 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 1.1 in |
| Outside Diameter | 1.52 in |
| Material | EPDM |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read more| Brand | Orbit Industries |
| Model | FLBPU-D-S-SS |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 511U35A1LZ |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75103335 |
| Brand | Orbit Industries |
| Model | 4RB-MKO-FB |
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/