We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik E70347 EPDM 70 Shore A O-ring conforming to AS568 size 347. Designed for static and dynamic sealing applications in hydraulic, pneumatic, and industrial systems. Operating temperature range is -65°F to +300°F (-54°C to +149°C).
MODEL 75103653
This vendor has a minimum order quantity of 22. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (5 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$2.39 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(5 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 22
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Cross section
0.21 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
347
Domestic/Import
Import
Durometer
70 Shore A
I.D.
4.225 in
Material
EPDM
O.D.
4.645 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik E70347
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 4.225 in Inside Dia, 4.645 in Outside Dia, Cross Section: 0.21 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 347, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, EPDM, Black, Import
Features:
- Very stable in hot water and steam, washing lyes, caustic soda and caustic potash, silicone oils and greases, many polar solutions, many diluted acids and chemicals
- Good resistance to ozone
- Incompatible with mineral oil products
Specs:
| Dash Number | 347 |
|---|---|
| Cross Section | 0.21 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 4.225 in |
| Outside Diameter | 4.645 in |
| Material | EPDM |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read more| Brand | Orbit Industries |
| Model | FLB-D-C-SS |
| Brand | Orbit Industries |
| Model | BHA-16 |
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/