We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik N90043 75101262 NBR 90 O-Rings
MODEL 75101262
This vendor has a minimum order quantity of 167. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (35 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.31 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(35 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 167
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Cross section
0.07 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
043
Domestic/Import
Import
Durometer
90 Shore A
I.D.
3.489 in
Material
Nitrile Rubber
O.D.
3.629 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik N90043
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 3.489 in Inside Dia, 3.629 in Outside Dia, Cross Section: 0.07 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 043, 90 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Nitrile Rubber, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases
Specs:
| Dash Number | 043 |
|---|---|
| Cross Section | 0.07 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 90 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 3.489 in |
| Outside Diameter | 3.629 in |
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | FDA Compliant | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
| Brand | Rexnord |
| Model | ER886*300 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL1283 |
| Brand | NoTrax |
| Model | 138R0048CH |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/