We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik N90128 75101296 NBR 90 O-Rings
MODEL 75101296
This vendor has a minimum order quantity of 325. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (67 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.16 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(67 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 325
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Cross section
0.103 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
128
Domestic/Import
Import
Durometer
90 Shore A
I.D.
1.487 in
Material
Nitrile Rubber
O.D.
1.693 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik N90128
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 1.487 in Inside Dia, 1.693 in Outside Dia, Cross Section: 0.103 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 128, 90 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Nitrile Rubber, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases
Specs:
| Dash Number | 128 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 90 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 1.487 in |
| Outside Diameter | 1.693 in |
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
Certifications/Standards:
DNV Approved | FDA Compliant | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
| Brand | Pfannenberg |
| Model | 11643154050 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02141613UL |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02144077UL |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02070893UL |
| Brand | PTI |
| Model | CLP208-40MM |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBLTRIM3WWA |
| Brand | LS Electric |
| Model | 1304000400 |
| Brand | WEG |
| Model | FHP3-UBW225 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/