We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik N90167 75101335 NBR 90 O-Rings
MODEL 75101335
This vendor has a minimum order quantity of 53. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (11 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$1.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(11 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 53
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Cross section
0.103 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
167
Domestic/Import
Import
Durometer
90 Shore A
I.D.
6.987 in
Material
Nitrile Rubber
O.D.
7.193 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik N90167
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 6.987 in Inside Dia, 7.193 in Outside Dia, Cross Section: 0.103 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 167, 90 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Nitrile Rubber, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases
Specs:
| Dash Number | 167 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 90 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 6.987 in |
| Outside Diameter | 7.193 in |
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | FDA Compliant | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
| Brand | TB Woods |
| Model | SDM15MM |
| Brand | LS Electric |
| Model | 1270004900 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02040046UL |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | 091041003 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL2323 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | REKR32 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/