We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik N90360 75101482 NBR 90 O-Rings
MODEL 75101482
This vendor has a minimum order quantity of 38. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (8 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$1.37 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(8 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 38
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Cross section
0.21 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
360
Domestic/Import
Import
Durometer
90 Shore A
I.D.
5.85 in
Material
Nitrile Rubber
O.D.
6.27 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik N90360
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 5.85 in Inside Dia, 6.27 in Outside Dia, Cross Section: 0.21 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 360, 90 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Nitrile Rubber, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases
Specs:
| Dash Number | 360 |
|---|---|
| Cross Section | 0.21 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 90 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 5.85 in |
| Outside Diameter | 6.27 in |
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | FDA Compliant | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read more| Brand | FAG Bearing |
| Model | 33208 |
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/