We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik N90446 75101559 NBR 90 O-Rings
MODEL 75101559
This vendor has a minimum order quantity of 21. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (5 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$2.60 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(5 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 21
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Cross section
0.275 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
446
Domestic/Import
Import
Durometer
90 Shore A
I.D.
8.475 in
Material
Nitrile Rubber
O.D.
9.025 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik N90446
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 8.475 in Inside Dia, 9.025 in Outside Dia, Cross Section: 0.275 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 446, 90 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Nitrile Rubber, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases
Specs:
| Dash Number | 446 |
|---|---|
| Cross Section | 0.275 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 90 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 8.475 in |
| Outside Diameter | 9.025 in |
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | FDA Compliant | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
| Brand | NoTrax |
| Model | 166S0023BU |
| Brand | Bell & Gossett |
| Model | 110135 |
| Brand | Hammond Power Solutions |
| Model | PH750MBMH |
| Brand | Fasco |
| Model | 50746-D500 |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 8030293 |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 5979503 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75100155 |
| Brand | MasterDrive |
| Model | 1VP25-5/8 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/