We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik N90469 75101582 NBR 90 O-Rings
MODEL 75101582
This vendor has a minimum order quantity of 6. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (2 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$9.06 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(2 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 6
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Cross section
0.275 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
469
Domestic/Import
Import
Durometer
90 Shore A
I.D.
19.955 in
Material
Nitrile Rubber
O.D.
20.505 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik N90469
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 19.955 in Inside Dia, 20.505 in Outside Dia, Cross Section: 0.275 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 469, 90 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Nitrile Rubber, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases
Specs:
| Dash Number | 469 |
|---|---|
| Cross Section | 0.275 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 90 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 19.955 in |
| Outside Diameter | 20.505 in |
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | FDA Compliant | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read more| Brand | LS Electric |
| Model | 02110136UL |
| Brand | Omron |
| Model | CQM1H-CPU21 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HSQ36W |
| Brand | NSI Industries |
| Model | 750-18 |
| Brand | Isostatic |
| Model | SS-4864-40 |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | TRSGF20W |
| Brand | Champion |
| Model | 308-1-1/8-7-B |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 809-A28E |
SKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/