We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik N90916 75101603 NBR 90 O-Rings
MODEL 75101603
This vendor has a minimum order quantity of 455. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (95 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.11 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(95 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 455
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Cross section
0.116 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
916
Domestic/Import
Import
Durometer
90 Shore A
I.D.
1.171 in
Material
Nitrile Rubber
O.D.
1.403 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik N90916
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 1.171 in Inside Dia, 1.403 in Outside Dia, Cross Section: 0.116 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 916, 90 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Nitrile Rubber, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases
Specs:
| Dash Number | 916 |
|---|---|
| Cross Section | 0.116 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 90 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 1.171 in |
| Outside Diameter | 1.403 in |
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | FDA Compliant | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreSKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreSKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read more| Brand | Timken Belts |
| Model | 716R103 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | NPJ23W |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | NPJ2I |
| Brand | Bando |
| Model | SDS 1 1/4 |
| Brand | Pramet |
| Model | 6752104 |
| Brand | MRC Bearing |
| Model | 5213MG |
| Brand | Vernon Devices |
| Model | CH8-CH8203230 |
SKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreSKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreSKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/