We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik S70144 75101701 Silicone 70 O-Rings
MODEL 75101701
This vendor has a minimum order quantity of 143. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (30 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.37 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(30 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 143
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Red
Cross section
0.103 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
144
Domestic/Import
Import
Durometer
70 Shore A
I.D.
2.487 in
Material
Silicone Rubber
O.D.
2.693 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik S70144
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 2.487 in Inside Dia, 2.693 in Outside Dia, Cross Section: 0.103 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 144, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Silicone Rubber, Red, Import
Features:
- Good chemical stability in water (up to 100 deg C), aliphatic engine and transmission oils, animal and plant based oils and greases
- Not resistant to fuels, aromatic mineral oils, water vapor (short periods up to a maximum of 120 deg C are possible), silicone oils and greases, along with acids and alkaline compounds
Specs:
| Dash Number | 144 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 2.487 in |
| Outside Diameter | 2.693 in |
| Material | Silicone Rubber |
| Color | Red |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreSKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read more| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | NSOBOX28BC |
SKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreSKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/