We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik S70219 75101754 Silicone 70 O-Rings
MODEL 75101754
This vendor has a minimum order quantity of 177. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (37 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.30 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(37 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 177
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Red
Cross section
0.139 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
219
Domestic/Import
Import
Durometer
70 Shore A
I.D.
1.296 in
Material
Silicone Rubber
O.D.
1.574 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik S70219
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 1.296 in Inside Dia, 1.574 in Outside Dia, Cross Section: 0.139 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 219, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Silicone Rubber, Red, Import
Features:
- Good chemical stability in water (up to 100 deg C), aliphatic engine and transmission oils, animal and plant based oils and greases
- Not resistant to fuels, aromatic mineral oils, water vapor (short periods up to a maximum of 120 deg C are possible), silicone oils and greases, along with acids and alkaline compounds
Specs:
| Dash Number | 219 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 1.296 in |
| Outside Diameter | 1.574 in |
| Material | Silicone Rubber |
| Color | Red |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreSKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreSKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read more| Brand | Pfannenberg |
| Model | 21555811000 |
| Brand | Bestorq |
| Model | D165 |
| Brand | Pfannenberg |
| Model | 21510101055 |
| Brand | Pfannenberg |
| Model | 21510801000 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | Q106B |
| Brand | Pfannenberg |
| Model | 23311804005 |
| Brand | SealMaster |
| Model | 739106 |
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreSKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreSKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/