We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik S70314 75101825 Silicone 70 O-Rings
MODEL 75101825
This vendor has a minimum order quantity of 133. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (27 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.39 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(27 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 133
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Red
Cross section
0.21 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
314
Domestic/Import
Import
Durometer
70 Shore A
I.D.
0.725 in
Material
Silicone Rubber
O.D.
1.147 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik S70314
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 0.725 in Inside Dia, 1.147 in Outside Dia, Cross Section: 0.21 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 314, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Silicone Rubber, Red, Import
Features:
- Good chemical stability in water (up to 100 deg C), aliphatic engine and transmission oils, animal and plant based oils and greases
- Not resistant to fuels, aromatic mineral oils, water vapor (short periods up to a maximum of 120 deg C are possible), silicone oils and greases, along with acids and alkaline compounds
Specs:
| Dash Number | 314 |
|---|---|
| Cross Section | 0.21 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 0.725 in |
| Outside Diameter | 1.147 in |
| Material | Silicone Rubber |
| Color | Red |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreSKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read more| Brand | TB Woods |
| Model | J214 |
| Brand | Rexnord |
| Model | 162877 |
| Brand | Pfannenberg |
| Model | 31110804000 |
| Brand | Pfannenberg |
| Model | 21550814055 |
| Brand | Bestorq |
| Model | E300 |
| Brand | Pfannenberg |
| Model | 23362101000 |
| Brand | NoTrax |
| Model | 522S3036BL |
SKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreSKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/