We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik S70372 75101883 Silicone 70 O-Rings
MODEL 75101883
This vendor has a minimum order quantity of 11. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (3 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$4.77 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(3 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 11
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Red
Cross section
0.21 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
372
Domestic/Import
Import
Durometer
70 Shore A
I.D.
8.725 in
Material
Silicone Rubber
O.D.
9.145 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik S70372
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 8.725 in Inside Dia, 9.145 in Outside Dia, Cross Section: 0.21 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 372, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Silicone Rubber, Red, Import
Features:
- Good chemical stability in water (up to 100 deg C), aliphatic engine and transmission oils, animal and plant based oils and greases
- Not resistant to fuels, aromatic mineral oils, water vapor (short periods up to a maximum of 120 deg C are possible), silicone oils and greases, along with acids and alkaline compounds
Specs:
| Dash Number | 372 |
|---|---|
| Cross Section | 0.21 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 8.725 in |
| Outside Diameter | 9.145 in |
| Material | Silicone Rubber |
| Color | Red |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read more| Brand | Link-Belt |
| Model | 10415201 |
| Brand | Ringfeder |
| Model | 7005-2.9375 |
| Brand | Pfannenberg |
| Model | 31131105000 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75103886 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | CP255 |
| Brand | Timken |
| Model | 29520-3349 |
| Brand | Goulds |
| Model | 5L21 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | IGN100T |
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/