We never sell your data to third parties
Dichtomatik S70384 Silicone (VMQ) 70 Shore A O-ring conforming to AS568 size 384. It has an inner diameter of 4.989 inches and a cross section of 0.275 inches. This O-ring is suitable for static and dynamic sealing applications with an operating temperature range of -80°F to +400°F (-62°C to +204°C).
MODEL 75101895
This vendor has a minimum order quantity of 6. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (2 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$9.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(2 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 6
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Red
Cross section
0.21 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
384
Domestic/Import
Import
Durometer
70 Shore A
I.D.
14.975 in
Material
Silicone Rubber
O.D.
15.395 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik S70384
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 14.975 in Inside Dia, 15.395 in Outside Dia, Cross Section: 0.21 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 384, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Silicone Rubber, Red, Import
Features:
- Good chemical stability in water (up to 100 deg C), aliphatic engine and transmission oils, animal and plant based oils and greases
- Not resistant to fuels, aromatic mineral oils, water vapor (short periods up to a maximum of 120 deg C are possible), silicone oils and greases, along with acids and alkaline compounds
Specs:
| Dash Number | 384 |
|---|---|
| Cross Section | 0.21 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 14.975 in |
| Outside Diameter | 15.395 in |
| Material | Silicone Rubber |
| Color | Red |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/