We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik V75389 is a FKM (Viton) 75 Shore A O-ring for static and dynamic sealing applications. AS568 size 389 with an inside diameter of 5.989 inches and a cross section of 0.275 inches. Operating temperature range from -13°F to +400°F (-25°C to +204°C). Suitable for use in hydraulic, pneumatic, and industrial sealing systems.
MODEL 75102287
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$35.04 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Cross section
0.21 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
389
Domestic/Import
Import
Durometer
75 Shore A
I.D.
19.955 in
Material
FKM
O.D.
20-3/8 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik V75389
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 19.955 in Inside Dia, 20-3/8 in Outside Dia, Cross Section: 0.21 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 389, 75 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, FKM, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases, synthetic oils and greases, motor, transmission and ATF oils up to 150 deg C
- Very good weathering, ozone and aging resistance
- Very low gas permeability
Specs:
| Dash Number | 389 |
|---|---|
| Cross Section | 0.21 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 75 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 19.955 in |
| Outside Diameter | 20-3/8 in |
| Material | FKM |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
ASTM D1418 | AS 568B | BS 1806 | JIS 2401
SKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreSKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreSKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read more| Brand | Balax |
| Model | 15032-000 |
| Brand | Balax |
| Model | 15006-00U |
| Brand | Balax |
| Model | 17283-01U |
| Brand | Kipp |
| Model | K2120.0501105 |
| Brand | Wiegmann |
| Model | WA902420FSN43PT |
| Brand | Balax |
| Model | 18791-016 |
| Brand | Balax |
| Model | 13167-010 |
SKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreSKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreSKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/