We never sell your data to third parties
Dichtomatik V75471 FKM (Viton) 75 Shore A O-ring for static and dynamic sealing applications. AS568 size 471 with 9.739" inner diameter and 0.275" cross section. Temperature range -13°F to +400°F (-25°C to +204°C). Suitable for use in hydraulic, pneumatic, and industrial sealing systems.
MODEL 75102365
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$40.79 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Cross section
0.275 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
471
Domestic/Import
Import
Durometer
75 Shore A
I.D.
21.955 in
Material
FKM
O.D.
22.505 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik V75471
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 21.955 in Inside Dia, 22.505 in Outside Dia, Cross Section: 0.275 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 471, 75 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, FKM, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases, synthetic oils and greases, motor, transmission and ATF oils up to 150 deg C
- Very good weathering, ozone and aging resistance
- Very low gas permeability
Specs:
| Dash Number | 471 |
|---|---|
| Cross Section | 0.275 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 75 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 21.955 in |
| Outside Diameter | 22.505 in |
| Material | FKM |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
ASTM D1418 | AS 568B | BS 1806 | JIS 2401
SKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read more| Brand | Isostatic |
| Model | PP-12000-7 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 5/C144 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | WFRL6R139FA120WB |
SKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/