We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik V90050 75102439 FKM 90 O-Rings
MODEL 75102439
This vendor has a minimum order quantity of 21. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (5 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$2.51 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(5 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 21
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Cross section
0.07 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
050
Domestic/Import
Import
Durometer
90 Shore A
I.D.
5.239 in
Material
FKM
O.D.
5.379 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik V90050
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 5.239 in Inside Dia, 5.379 in Outside Dia, Cross Section: 0.07 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 050, 90 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, FKM, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases, synthetic oils and greases, motor, transmission and ATF oils up to 150 deg C
- Very good weathering, ozone and aging resistance
- Very low gas permeability
Specs:
| Dash Number | 050 |
|---|---|
| Cross Section | 0.07 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 90 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 5.239 in |
| Outside Diameter | 5.379 in |
| Material | FKM |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read more| Brand | Timken |
| Model | 29602-7651 |
| Brand | Timken |
| Model | 24802-2659 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HC5EW90 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | CP145 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HC6P55 |
| Brand | Saginaw Control |
| Model | SCE-WD16EL16 |
SKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/