We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik V90156 75102494 FKM 90 O-Rings
MODEL 75102494
This vendor has a minimum order quantity of 18. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (4 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$2.92 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(4 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 18
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Cross section
0.103 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
156
Domestic/Import
Import
Durometer
90 Shore A
I.D.
4.237 in
Material
FKM
O.D.
4.443 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik V90156
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 4.237 in Inside Dia, 4.443 in Outside Dia, Cross Section: 0.103 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 156, 90 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, FKM, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases, synthetic oils and greases, motor, transmission and ATF oils up to 150 deg C, fuels, HFD flame resistant pressure fluids, aliphatic, aromatic and chlorinated hydrocarbons, water to a maximum of 80 deg C
- Very good weathering, ozone and aging resistance
- Very low gas permeability
Specs:
| Dash Number | 156 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 90 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 4.237 in |
| Outside Diameter | 4.443 in |
| Material | FKM |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreSKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read more| Brand | Bestorq |
| Model | A114 |
| Brand | Timken |
| Model | 29609-2912 |
| Brand | Saginaw Control |
| Model | SCE-241608LP |
| Brand | Bando |
| Model | 12C124 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HC5EOR40 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02070902UL |
| Brand | Goulds |
| Model | WE0311LY |
SKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreSKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/