We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik V90905 75102750 FKM 90 O-Rings
MODEL 75102750
This vendor has a minimum order quantity of 199. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (41 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.26 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(41 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 199
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Cross section
0.072 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
905
Domestic/Import
Import
Durometer
90 Shore A
I.D.
0.414 in
Material
FKM
O.D.
0.558 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik V90905
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 0.414 in Inside Dia, 0.558 in Outside Dia, Cross Section: 0.072 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 905, 90 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, FKM, Black, Import
Specs:
| Dash Number | 905 |
|---|---|
| Cross Section | 0.072 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 90 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 0.414 in |
| Outside Diameter | 0.558 in |
| Material | FKM |
| Color | Black |
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read more| Brand | SpillTech |
| Model | RSPKU-30 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75088589 |
| Brand | Grundfos |
| Model | 335224 |
| Brand | WEG |
| Model | UMBW-1D2-6 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | 5362LA |
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | C2060H |
| Brand | Timken |
| Model | 29607-8314 |
SKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/