We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik 03072WPBY WIPER
MODEL 03072WPBY
This vendor has a minimum order quantity of 17. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 17
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Domestic/Import
Import
I.D.
3/8 in
Material
NBR
O.D.
3/4 in
Series
WPB
Width
1/4 in
Dichtomatik Dichtomatik 03072WPBY
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, Series: WPB, 3/8 in ID, 3/4 in OD, 1/4 in Width, NBR, Import
Features:
- Wipers are used to wipe dirt and foreign matter from the piston rod that retracts into the system, protecting the hydraulic medium from contamination
- Nitrile wipers are used in the light to medium operating range due to their elastic characteristics
Specs:
| Domestic/Import | Import |
|---|---|
| Inside Diameter | 3/8 in |
| Outside Diameter | 3/4 in |
| Material | NBR |
| Width | 1/4 in |
| Series | WPB |
SKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read more| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75181937 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | BRISKM32L-730 |
| Brand | Pramet |
| Model | 7977345 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | BRISKM48L-740 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | WPTLED25W/D10/PC2 |
| Brand | Pramet |
| Model | 6834667 |
| Brand | System Plast |
| Model | VG-681-2 |
| Brand | Orbit Industries |
| Model | HWP3-MH175-PS |
SKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/