We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik 050712WPM WIPER
MODEL 050712WPM
This vendor has a minimum order quantity of 25. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 25
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Domestic/Import
Import
I.D.
1/2 in
Material
NBR
O.D.
3/4 in
Series
WPM
Width
1/8 in
Dichtomatik Dichtomatik 050712WPM
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, Series: WPM, 1/2 in ID, 3/4 in OD, 1/8 in Width, NBR, Import
Features:
- Wipers are used to wipe dirt and foreign matter from the piston rod that retracts into the system, protecting the hydraulic medium from contamination
- Nitrile wipers are used in the light to medium operating range due to their elastic characteristics
Specs:
| Domestic/Import | Import |
|---|---|
| Inside Diameter | 1/2 in |
| Outside Diameter | 3/4 in |
| Material | NBR |
| Width | 1/8 in |
| Series | WPM |
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 5310ZZ |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 3020 2.3/4 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | 230J9 |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | TWRSGF20GY |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 43.5M250 |
| Brand | Smith Bearings |
| Model | HR-2-3/4-B |
| Brand | MagPowr |
| Model | GTSC5000M |
| Brand | Browning |
| Model | 1082080 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/