We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik 050715WPCY WIPER
MODEL 050715WPCY
This vendor has a minimum order quantity of 5. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 5
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Domestic/Import
Import
I.D.
1/2 in
Material
NBR
O.D.
3/4 in
Series
WPC
Width
0.156 in
Dichtomatik Dichtomatik 050715WPCY
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, Series: WPC, 1/2 in ID, 3/4 in OD, 0.156 in Width, NBR, Import
Features:
- Wipers are used to wipe dirt and foreign matter from the piston rod that retracts into the system, protecting the hydraulic medium from contamination
- Nitrile wipers are used in the light to medium operating range due to their elastic characteristics
Specs:
| Domestic/Import | Import |
|---|---|
| Inside Diameter | 1/2 in |
| Outside Diameter | 3/4 in |
| Material | NBR |
| Width | 0.156 in |
| Series | WPC |
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | 4L870K |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 800FD-P4D3 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | F-3-5/8 |
| Brand | Saginaw Control |
| Model | SCE-ELMFK4SS-25 |
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/