We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik 11152WPB 75181971 WIPER
MODEL 75181971
This vendor has a minimum order quantity of 9. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (2 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$6.26 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(2 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 9
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Domestic/Import
Import
I.D.
1-1/8 in
Material
NBR
O.D.
1.562 in
Series
WPB
Width
1/4 in
Dichtomatik Dichtomatik 11152WPB
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, Series: WPB, 1-1/8 in ID, 1.562 in OD, 1/4 in Width, NBR, Import
Features:
- Wipers are used to wipe dirt and foreign matter from the piston rod that retracts into the system, protecting the hydraulic medium from contamination
- Nitrile wipers are used in the light to medium operating range due to their elastic characteristics
Specs:
| Domestic/Import | Import |
|---|---|
| Inside Diameter | 1-1/8 in |
| Outside Diameter | 1.562 in |
| Material | NBR |
| Width | 1/4 in |
| Series | WPB |
| Brand | Starrett |
| Model | SR-112-1517 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | ISB4EI |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | 6206CL |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/