We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik 15223WPBY 75040524 WIPER
MODEL 75040524
This vendor has a minimum order quantity of 8. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (2 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$7.04 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(2 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 8
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Domestic/Import
Import
I.D.
1-1/2 in
Material
NBR
O.D.
2-1/4 in
Series
WPB
Width
3/8 in
Dichtomatik Dichtomatik 15223WPBY
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, Series: WPB, 1-1/2 in ID, 2-1/4 in OD, 3/8 in Width, NBR, Import
Features:
- Wipers are used to wipe dirt and foreign matter from the piston rod that retracts into the system, protecting the hydraulic medium from contamination
- Nitrile wipers are used in the light to medium operating range due to their elastic characteristics
Specs:
| Domestic/Import | Import |
|---|---|
| Inside Diameter | 1-1/2 in |
| Outside Diameter | 2-1/4 in |
| Material | NBR |
| Width | 3/8 in |
| Series | WPB |
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 017322AS |
| Brand | Alvord-Polk Tool |
| Model | NAS897-A-0.5156-S-0.5000-1-8.00-2.00-0.500 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02140764UL |
| Brand | Pramet |
| Model | 6757581 |
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | HMCP007C0C |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | C81016.0 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | ALEDXL3TSFB/480/7PR |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/