We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik 273503WPBY is an NBR single lip spring loaded oil seal designed for rotating shaft applications. The rubber OD case provides a secure fit in the housing bore. Suitable for use in industrial machinery requiring reliable oil retention and contaminant exclusion. Operating temperature range: -40°F to +250°F (-40°C to +121°C).
MODEL 273503WPBY
This vendor has a minimum order quantity of 6. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 6
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Domestic/Import
Import
I.D.
2-3/4 in
Material
NBR
O.D.
3.501 in
Series
WPB
Width
3/8 in
Dichtomatik Dichtomatik 273503WPBY
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, Series: WPB, 2-3/4 in ID, 3.501 in OD, 3/8 in Width, NBR, Import
Features:
- Wipers are used to wipe dirt and foreign matter from the piston rod that retracts into the system, protecting the hydraulic medium from contamination
- Nitrile wipers are used in the light to medium operating range due to their elastic characteristics
Specs:
| Domestic/Import | Import |
|---|---|
| Inside Diameter | 2-3/4 in |
| Outside Diameter | 3.501 in |
| Material | NBR |
| Width | 3/8 in |
| Series | WPB |
SKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreSKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read more| Brand | United Abrasives |
| Model | 84914 |
| Brand | Siemens Controls |
| Model | 3SU1401-1BC40-1AA0 |
| Brand | Saginaw Control |
| Model | SCE-12DLP12 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-721719 |
SKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreSKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/