We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik 32X45X8WPR WIPER
MODEL 32X45X8WPR
This vendor has a minimum order quantity of 16. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 16
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Domestic/Import
Import
I.D.
1.26 in
Material
NBR
O.D.
1.772 in
Series
WPR
Width
0.315 in
Dichtomatik Dichtomatik 32X45X8WPR
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, Series: WPR, 1.26 in ID, 1.772 in OD, 0.315 in Width, NBR, Import
Features:
- Wipers are used to wipe dirt and foreign matter from the piston rod that retracts into the system, protecting the hydraulic medium from contamination
- Nitrile wipers are used in the light to medium operating range due to their elastic characteristics
Specs:
| Domestic/Import | Import |
|---|---|
| Inside Diameter | 1.26 in |
| Outside Diameter | 1.772 in |
| Material | NBR |
| Width | 0.315 in |
| Series | WPR |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL520P9W |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | TMSC-13 |
| Brand | U.S. Seal Mfg. |
| Model | PS-1186 |
| Brand | NAE |
| Model | NA213 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | SF35STBK |
| Brand | Hammond Power Solutions |
| Model | TE3A0550NJM |
| Brand | Rollway |
| Model | 6200 ZZ C3 EMQ |
| Brand | Pramet |
| Model | 8023039 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/