We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik 50X60X5/8WPM 75042668 WIPER
MODEL 75042668
This vendor has a minimum order quantity of 9. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (2 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$6.09 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(2 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 9
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Domestic/Import
Import
Height
0.315 in
I.D.
1.969 in
Material
NBR
O.D.
2.362 in
Series
WPM
Width
0.197 in
Dichtomatik Dichtomatik 50X60X5/8WPM
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, Series: WPM, 1.969 in ID, 2.362 in OD, 0.197 in Width, 0.315 in Height, NBR, Import
Features:
- Wipers are used to wipe dirt and foreign matter from the piston rod that retracts into the system, protecting the hydraulic medium from contamination
- Are used in the light to medium operating range due to their elastic characteristics
Specs:
| Domestic/Import | Import |
|---|---|
| Inside Diameter | 1.969 in |
| Outside Diameter | 2.362 in |
| Height | 0.315 in |
| Material | NBR |
| Width | 0.197 in |
| Series | WPM |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 240J10 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | S06-20X26.2X3.2 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HXJ6NB25 |
| Brand | TB Woods |
| Model | TL453531516 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | CRSBE-10-1 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/