We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik 8403-0018 SYMMETRICAL SEAL 8400 SERIES NITRILE 80 DURO BEVELED LIP U-CUP INCH
MODEL 8403-0018
This vendor has a minimum order quantity of 103. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 103
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U-Shape
Domestic/Import
Import
Durometer
80
I.D.
0.187 in
Material
Nitrile
O.D.
3/8 in
Series
8400
Temperature Rating
-40 to 212 deg F
Width
0.093 in
Dichtomatik Dichtomatik 8403-0018
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Series: 8400, 0.187 in ID, 3/8 in OD, 80 Durometer, 0.093 in Width, U-Shape Cross Section, -40 to 212 deg F, Nitrile, Import
Features:
- Low friction performance in rod or piston applications assures easy movement without excessive drag
- Easy assembly: Stretches or snaps into place resulting in lower assembly costs
- 1250 psi pressure rating
Specs:
| Cross Section Shape | U-Shape |
|---|---|
| Durometer | 80 |
| Temperature Rating | -40 to 212 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 0.187 in |
| Outside Diameter | 3/8 in |
| Material | Nitrile |
| Width | 0.093 in |
| Series | 8400 |
Packaging:
SKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreSKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read more| Brand | Starrett |
| Model | T436.1XRL-1 |
| Brand | System Plast |
| Model | 12892 |
| Brand | Bridgeport |
| Model | WGC-3 |
| Brand | Bando |
| Model | 6-5V1180 |
SKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreSKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/