We never sell your data to third parties
Dichtomatik 8405-0118 Nitrile (NBR) 80 durometer beveled lip U-cup seal from the 8400 series. Designed for hydraulic cylinder piston and rod sealing applications, this symmetrical seal provides reliable bidirectional sealing. Suitable for temperatures from -40°F to +250°F.
MODEL 75183601
This vendor has a minimum order quantity of 139. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (29 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.38 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(29 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 139
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Cross Section Shape
U-Shape
Domestic/Import
Import
Durometer
80
I.D.
1.187 in
Material
Nitrile
O.D.
1-1/2 in
Series
8400
Temperature Rating
-40 to 212 deg F
Width
0.156 in
Dichtomatik Dichtomatik 8405-0118
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Series: 8400, 1.187 in ID, 1-1/2 in OD, 80 Durometer, 0.156 in Width, U-Shape Cross Section, -40 to 212 deg F, Nitrile, Import
Features:
- Low friction performance in rod or piston applications assures easy movement without excessive drag
- Easy assembly: Stretches or snaps into place resulting in lower assembly costs
- 1250 psi pressure rating
Specs:
| Cross Section Shape | U-Shape |
|---|---|
| Durometer | 80 |
| Temperature Rating | -40 to 212 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 1.187 in |
| Outside Diameter | 1-1/2 in |
| Material | Nitrile |
| Width | 0.156 in |
| Series | 8400 |
Packaging:
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/