We never sell your data to third parties
Dichtomatik 8507-0281F1 is an FKM (Fluoroelastomer) 90 durometer flat lip U-cup symmetrical seal from the 8500 series. Designed for inch-based hydraulic cylinder applications, this seal provides reliable sealing in piston or rod configurations. FKM material offers excellent chemical resistance and a temperature range of -13°F to +400°F.
MODEL 75052981
This product has a minimum order quantity of (18 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$35.49 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(18 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U-Shape
Domestic/Import
Import
Durometer
90
I.D.
2.812 in
Material
FKM
O.D.
3-1/4 in
Series
8500
Temperature Rating
5 to 390 deg F
Width
0.218 in
Dichtomatik Dichtomatik 8507-0281F1
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Series: 8500, 2.812 in ID, 3-1/4 in OD, 90 Durometer, 0.218 in Width, U-Shape Cross Section, 5 to 390 deg F, FKM, Import
Features:
- Low friction performance in rod or piston applications assures easy movement without excessive drag
- Easy assembly: Stretches or snaps into place resulting in lower assembly costs
- FKM is also great for oil resistance and chemical resistance
Specs:
| Cross Section Shape | U-Shape |
|---|---|
| Durometer | 90 |
| Temperature Rating | 5 to 390 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 2.812 in |
| Outside Diameter | 3-1/4 in |
| Material | FKM |
| Width | 0.218 in |
| Series | 8500 |
Packaging:
| Brand | PEER Bearing |
| Model | FHSFX206-18 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-830214 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75021767 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/