We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik 8510-0737F1 75052993 SYMMETRICAL SEAL 8500 SERIES FKM 90 DURO FLAT LIP U-CUP INCH
MODEL 75052993
This product has a minimum order quantity of (16 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$42.71 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(16 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U-Shape
Domestic/Import
Import
Durometer
90
I.D.
7-3/8 in
Material
FKM
O.D.
8 in
Series
8500
Temperature Rating
5 to 390 deg F
Width
0.312 in
Dichtomatik Dichtomatik 8510-0737F1
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Series: 8500, 7-3/8 in ID, 8 in OD, 90 Durometer, 0.312 in Width, U-Shape Cross Section, 5 to 390 deg F, FKM, Import
Features:
- Low friction performance in rod or piston applications assures easy movement without excessive drag
- Easy assembly: Stretches or snaps into place resulting in lower assembly costs
- FKM is also great for oil resistance and chemical resistance
Specs:
| Cross Section Shape | U-Shape |
|---|---|
| Durometer | 90 |
| Temperature Rating | 5 to 390 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 7-3/8 in |
| Outside Diameter | 8 in |
| Material | FKM |
| Width | 0.312 in |
| Series | 8500 |
Packaging:
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 44.0M400 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/