We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik A40-105X113X5 67188019 WIPER D STYLE NITRILE 90 DURO WIPER METRIC
MODEL 67188019
This vendor has a minimum order quantity of 5. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (2 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$10.54 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(2 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 5
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Domestic/Import
Import
Durometer
90
Height
7 mm
I.D.
105 mm
Material
NBR
O.D.
113.6 mm
Series
AE40
Temperature Rating
-30 to 110 deg C
Type
D-Style/Single-Acting
Width
5.3 mm
Dichtomatik Dichtomatik A40-105X113X5
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, D-Style/Single-Acting, Series: AE40, 105 mm ID, 113.6 mm OD, 90 Durometer, 5.3 mm Width, 7 mm Height, -30 to 110 deg C, NBR, Black, Import
Features:
- The AE40 is a single-acting wiper because it is pressed against the rod, dirt is wiped from the surface by the action of the rod as it retracts
- The wiper is installed in a semi-closed axial groove
- They are particularly suitable for rods with high stroke speeds
- The AE40 standard dimensions has pads on the inner diameter which support the correct functional fit
- Works well against dirt and dust
- Without metal reinforcement
Specs:
| Durometer | 90 |
|---|---|
| Temperature Rating | -30 to 110 deg C |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 105 mm |
| Outside Diameter | 113.6 mm |
| Height | 7 mm |
| Material | NBR |
| Color | Black |
| Width | 5.3 mm |
| Type | D-Style/Single-Acting |
| Series | AE40 |
Certifications/Standards:
ISO 9001 Certified
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read more| Brand | System Plast |
| Model | VG-684-SS-6-10 |
| Brand | Pramet |
| Model | 7973846 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 67024264 |
| Brand | System Plast |
| Model | VG-641T-R-58 |
| Brand | Pramet |
| Model | 6922918 |
| Brand | Pramet |
| Model | 8014997 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 67189319 |
| Brand | Pramet |
| Model | 6755474 |
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/