We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik A40-18X30X5 WIPER D STYLE NITRILE 90 DURO WIPER METRIC
MODEL A40-18X30X5
This vendor has a minimum order quantity of 26. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 26
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Domestic/Import
Import
Durometer
90
Height
7 mm
I.D.
18 mm
Material
NBR
O.D.
30.6 mm
Series
AE40
Temperature Rating
-30 to 110 deg C
Type
D-Style/Single-Acting
Width
5.3 mm
Dichtomatik Dichtomatik A40-18X30X5
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, D-Style/Single-Acting, Series: AE40, 18 mm ID, 30.6 mm OD, 90 Durometer, 5.3 mm Width, 7 mm Height, -30 to 110 deg C, NBR, Black, Import
Features:
- The AE40 is a single-acting wiper because it is pressed against the rod, dirt is wiped from the surface by the action of the rod as it retracts
- The wiper is installed in a semi-closed axial groove
- They are particularly suitable for rods with high stroke speeds
- The AE40 standard dimensions has pads on the inner diameter which support the correct functional fit
- Works well against dirt and dust
- Without metal reinforcement
Specs:
| Durometer | 90 |
|---|---|
| Temperature Rating | -30 to 110 deg C |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 18 mm |
| Outside Diameter | 30.6 mm |
| Height | 7 mm |
| Material | NBR |
| Color | Black |
| Width | 5.3 mm |
| Type | D-Style/Single-Acting |
| Series | AE40 |
Certifications/Standards:
ISO 9001 Certified
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 1492-SPM3C040 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 855TC-B10Y5 |
| Brand | Kipp |
| Model | K0759.002210X0700.005 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 4/8V2500 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/