We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik A40-35X47X4 67192482 WIPER D STYLE NITRILE 90 DURO WIPER METRIC
MODEL 67192482
This vendor has a minimum order quantity of 13. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (3 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$4.24 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(3 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 13
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Domestic/Import
Import
Durometer
90
Height
7 mm
I.D.
35 mm
Material
NBR
O.D.
47.2 mm
Series
AE40
Temperature Rating
-30 to 110 deg C
Type
D-Style/Single-Acting
Width
4.3 mm
Dichtomatik Dichtomatik A40-35X47X4
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, D-Style/Single-Acting, Series: AE40, 35 mm ID, 47.2 mm OD, 90 Durometer, 4.3 mm Width, 7 mm Height, -30 to 110 deg C, NBR, Black, Import
Features:
- The AE40 is a single-acting wiper because it is pressed against the rod, dirt is wiped from the surface by the action of the rod as it retracts
- The wiper is installed in a semi-closed axial groove
- They are particularly suitable for rods with high stroke speeds
- The AE40 standard dimensions has pads on the inner diameter which support the correct functional fit
- Works well against dirt and dust
- Without metal reinforcement
Specs:
| Durometer | 90 |
|---|---|
| Temperature Rating | -30 to 110 deg C |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 35 mm |
| Outside Diameter | 47.2 mm |
| Height | 7 mm |
| Material | NBR |
| Color | Black |
| Width | 4.3 mm |
| Type | D-Style/Single-Acting |
| Series | AE40 |
Certifications/Standards:
ISO 9001 Certified
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreSKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read more| Brand | NSK Bearings |
| Model | LAW17ELZ+K1 |
| Brand | FK Bearing |
| Model | ALJFL4YZ |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | TMBH 1-2A |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBTR0206SWBK |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 51232 F |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 849-ZOD322 |
| Brand | Goulds |
| Model | 15SV5GG2M10 |
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreSKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/