We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik A41-60X68X4 67188276 WIPER D STYLE NITRILE 90 DURO WIPER WITH STEP IN HEEL METRIC
MODEL 67188276
This vendor has a minimum order quantity of 10. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (2 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$5.48 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(2 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 10
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Domestic/Import
Import
Durometer
90
Height
7 mm
I.D.
60 mm
Material
NBR
O.D.
68 mm
Series
AE41
Temperature Rating
-30 to 110 deg C
Type
Single-Acting
Width
4 mm
Dichtomatik Dichtomatik A41-60X68X4
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, Single-Acting, Series: AE41, 60 mm ID, 68 mm OD, 90 Durometer, 4 mm Width, 7 mm Height, -30 to 110 deg C, NBR, Black, Import
Features:
- Works well against dirt, dust and moist environments
- The wiper is installed in a semi-closed axial groove
- Without metal reinforcement
Specs:
| Durometer | 90 |
|---|---|
| Temperature Rating | -30 to 110 deg C |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 60 mm |
| Outside Diameter | 68 mm |
| Height | 7 mm |
| Material | NBR |
| Color | Black |
| Width | 4 mm |
| Type | Single-Acting |
| Series | AE41 |
Certifications/Standards:
DIN EN ISO 9001:2000 Certified
| Brand | Pramet |
| Model | VNMG 333-NMR:T7325 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | AM43-32X45X7 |
| Brand | Pramet |
| Model | DCMT 21.51-FF2:T8330 |
| Brand | Pramet |
| Model | RCMT 10T3MOE-UR:T8330 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/