We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik A41-8X16X4 67188635 WIPER D STYLE NITRILE 90 DURO WIPER WITH STEP IN HEEL METRIC
MODEL 67188635
This vendor has a minimum order quantity of 13. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (3 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$4.04 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(3 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 13
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Domestic/Import
Import
Durometer
90
Height
7 mm
I.D.
8 mm
Material
NBR
O.D.
16 mm
Series
AE41
Temperature Rating
-30 to 110 deg C
Type
Single-Acting
Width
4 mm
Dichtomatik Dichtomatik A41-8X16X4
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, Single-Acting, Series: AE41, 8 mm ID, 16 mm OD, 90 Durometer, 4 mm Width, 7 mm Height, -30 to 110 deg C, NBR, Black, Import
Features:
- Works well against dirt, dust and moist environments
- The wiper is installed in a semi-closed axial groove
- Without metal reinforcement
Specs:
| Durometer | 90 |
|---|---|
| Temperature Rating | -30 to 110 deg C |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 8 mm |
| Outside Diameter | 16 mm |
| Height | 7 mm |
| Material | NBR |
| Color | Black |
| Width | 4 mm |
| Type | Single-Acting |
| Series | AE41 |
Certifications/Standards:
DIN EN ISO 9001:2000 Certified
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/