We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik A42-140X152X7 WIPER D STYLE POLYURETHANE 92 DURO WIPER METRIC
MODEL A42-140X152X7
This vendor has a minimum order quantity of 4. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Blue
Durometer
90
Height
12 mm
I.D.
140 mm
Material
Polyurethane
O.D.
152.2 mm
Series
AE42
Temperature Rating
-40 to 100 deg C
Type
D-Style/Single-Acting
Width
7.2 mm
Dichtomatik Dichtomatik A42-140X152X7
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, D-Style/Single-Acting, Series: AE42, 140 mm ID, 152.2 mm OD, 90 Durometer, 7.2 mm Width, 12 mm Height, -40 to 100 deg C, Polyurethane, Blue
Features:
- Works well against dirt, dust and moist environments
- The wiper is installed in a semi-closed axial groove
- Without metal reinforcement
Specs:
| Durometer | 90 |
|---|---|
| Temperature Rating | -40 to 100 deg C |
| Inside Diameter | 140 mm |
| Outside Diameter | 152.2 mm |
| Height | 12 mm |
| Material | Polyurethane |
| Color | Blue |
| Width | 7.2 mm |
| Type | D-Style/Single-Acting |
| Series | AE42 |
Certifications/Standards:
DIN EN ISO 9001:2000 Certified
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read more| Brand | Dixon |
| Model | 2404-8-6 |
| Brand | FYH Bearing |
| Model | EAFL20720FP9 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 800H-Y23J |
| Brand | Orbit Industries |
| Model | NYESRE-W-2-EB-SDT |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | RNA 4834 |
| Brand | Harwal |
| Model | 65 x 87 x 5.5 9RB |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75186554 |
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/