We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik A47-35X43X4 67188185 WIPER D STYLE POLYURETHANE 92 DURO WIPER WITH STEP IN HEEL METRIC
MODEL 67188185
This vendor has a minimum order quantity of 16. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (4 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$3.26 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(4 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 16
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Blue
Domestic/Import
Import
Durometer
90
Height
7 mm
I.D.
35 mm
Material
Polyurethane
O.D.
43 mm
Series
AE47
Temperature Rating
-40 to 100 deg C
Type
Single-Acting
Width
4 mm
Dichtomatik Dichtomatik A47-35X43X4
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, Single-Acting, Series: AE47, 35 mm ID, 43 mm OD, 90 Durometer, 4 mm Width, 7 mm Height, -40 to 100 deg C, Polyurethane, Blue, Import
Features:
- Works well against dirt, dust and moist environments
- Wipers are used to wipe dirt and foreign matter from the piston rod that retracts into the system, protecting the hydraulic medium from contamination
- Without metal reinforcement
Specs:
| Durometer | 90 |
|---|---|
| Temperature Rating | -40 to 100 deg C |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 35 mm |
| Outside Diameter | 43 mm |
| Height | 7 mm |
| Material | Polyurethane |
| Color | Blue |
| Width | 4 mm |
| Type | Single-Acting |
| Series | AE47 |
Certifications/Standards:
DIN EN ISO 9001:2000 Certified
| Brand | Dichtomatik |
| Model | MA24-25X37X6 |
| Brand | Dixon |
| Model | R72M-3R |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 1650M8 |
| Brand | Red Lion Controls |
| Model | 7012FXE2-SC-40 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL4747CVM2GY |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | GAZ 100 SA |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | T34-2X4-50YN/D10 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/