We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik AD48-215X227X7 is a polyurethane rod wiper seal designed to exclude contaminants and protect hydraulic cylinder internals. This flanged wiper has an inner (rod) diameter of 215mm, an outer diameter of 227mm, and a height of 7mm. It operates in temperatures from -30°F to +200°F (-34°C to +93°C). Suitable for hydraulic and pneumatic cylinder applications.
MODEL AD48-215X227X7
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Blue
Domestic/Import
Import
Durometer
95
I.D.
215 mm
Material
Polyurethane
O.D.
227 mm
Series
AD48
Temperature Rating
-40 to 100 deg C
Type
H-Style/Double-Acting
Width
7 mm
Dichtomatik Dichtomatik AD48-215X227X7
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, H-Style/Double-Acting, Series: AD48, 215 mm ID, 227 mm OD, 95 Durometer, 7 mm Width, -40 to 100 deg C, Polyurethane, Blue, Import
Features:
- Works well against dirt, dust and moist environments
- Wipers are used to wipe dirt and foreign matter from the piston rod that retracts into the system, protecting the hydraulic medium from contamination
Specs:
| Durometer | 95 |
|---|---|
| Temperature Rating | -40 to 100 deg C |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 215 mm |
| Outside Diameter | 227 mm |
| Material | Polyurethane |
| Color | Blue |
| Width | 7 mm |
| Type | H-Style/Double-Acting |
| Series | AD48 |
Certifications/Standards:
DIN EN ISO 9001:2000 Certified
| Brand | Bando |
| Model | 100-S4.5M-518 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 23040EMW33C3 |
| Brand | MasterDrive |
| Model | 4/SPC450-3535 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/