We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik AD60-120X128.8X6 67082894 Double-Acting Wiper Ring, 120 mm ID x 128.8 mm OD x 6 mm Width, 70 Durometer, PTFE-Bronze Seal/Nitrile O-Ring AD60-120X128.8X6 120 mm Internal Diameter 128.8 mm Outside Diameter 6 mm Width 70 Durometer PTFE-Bronze Seal/Nitrile O-Ring
MODEL 67082894
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$100.43 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Light Green
Domestic/Import
Import
Durometer
70
I.D.
120 mm
Material
PTFE-Bronze Seal/Nitrile O-Ring
O.D.
128.8 mm
Series
AD60
Temperature Rating
-30 to 110 deg C
Type
Double-Acting
Width
6 mm
Dichtomatik Dichtomatik AD60-120X128.8X6
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, Double-Acting, Series: AD60, 120 mm ID, 128.8 mm OD, 70 Durometer, 6 mm Width, -30 to 110 deg C, PTFE-Bronze Seal/Nitrile O-Ring, Light Green, Import
Features:
- Wipers made of PTFE are suited for higher slide speeds, have very good wear characteristics and very low frictional values
Specs:
| Durometer | 70 |
|---|---|
| Temperature Rating | -30 to 110 deg C |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 120 mm |
| Outside Diameter | 128.8 mm |
| Material | PTFE-Bronze Seal/Nitrile O-Ring |
| Color | Light Green |
| Width | 6 mm |
| Type | Double-Acting |
| Series | AD60 |
Packaging:
- Weight: 0.0447 lb
| Brand | SKF Bearing |
| Model | SM30LPAST50D37 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75065590 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | CPTM4-225X202X16 |
| Brand | SMC |
| Model | NCME106-0200C |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 6405-20-16-O |
| Brand | U.S. Seal Mfg. |
| Model | HD-8338MRH |
| Brand | Coilhose |
| Model | PT2503-400B |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/