The Dichtomatik AD60-125X133.8X6 is a PTFE rod wiper with a 40% bronze-filled PTFE element and an NBR 70 O-ring energizer. It has an inner diameter of 125mm, an outer diameter of 133.8mm, and a height of 6mm. This double wiper seal excludes contaminants from hydraulic cylinders. Operating temperature range is -100°F to +500°F (-73°C to +260°C).
MODEL 67082895
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Light Green
Domestic/Import
Import
Durometer
70
I.D.
125 mm
Material
PTFE-Bronze Seal/Nitrile O-Ring
O.D.
133.8 mm
Series
AD60
Temperature Rating
-30 to 110 deg C
Type
Double-Acting
Width
6 mm
Dichtomatik Dichtomatik AD60-125X133.8X6
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, Double-Acting, Series: AD60, 125 mm ID, 133.8 mm OD, 70 Durometer, 6 mm Width, -30 to 110 deg C, PTFE-Bronze Seal/Nitrile O-Ring, Light Green, Import
Features:
Specs:
  • Durometer: 70
  • Temperature Rating: -30 to 110 deg C
  • Domestic/Import: Import
  • Inside Diameter: 125 mm
  • Outside Diameter: 133.8 mm
  • Material: PTFE-Bronze Seal/Nitrile O-Ring
  • Color: Light Green
  • Width: 6 mm