We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik AD60-230X238.8X6 is a 40 percent bronze filled PTFE double wiper with an NBR 70 Shore A O-ring energizer. It has an inner diameter of 230mm, an outer diameter of 238.8mm, and a height of 6mm. This wiper is designed for hydraulic cylinder applications to exclude contaminants. The PTFE material offers a temperature range of -100°F to +500°F (-73°C to +260°C).
MODEL AD60-230X238.8X6
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Light Green
Domestic/Import
Import
Durometer
70
I.D.
230 mm
Material
PTFE-Bronze Seal/Nitrile O-Ring
O.D.
238.8 mm
Series
AD60
Temperature Rating
-30 to 110 deg C
Type
Double-Acting
Width
6 mm
Dichtomatik Dichtomatik AD60-230X238.8X6
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, Double-Acting, Series: AD60, 230 mm ID, 238.8 mm OD, 70 Durometer, 6 mm Width, -30 to 110 deg C, PTFE-Bronze Seal/Nitrile O-Ring, Light Green, Import
Features:
- Wipers made of PTFE are suited for higher slide speeds, have very good wear characteristics and very low frictional values
Specs:
| Durometer | 70 |
|---|---|
| Temperature Rating | -30 to 110 deg C |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 230 mm |
| Outside Diameter | 238.8 mm |
| Material | PTFE-Bronze Seal/Nitrile O-Ring |
| Color | Light Green |
| Width | 6 mm |
| Type | Double-Acting |
| Series | AD60 |
SKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreSKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreSKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreSKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read more| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 222S.300 CBC |
SKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
I Saved on the Cost of Parts & Labor by Redi-sleeving my I.D" of my A/C collar. MRO has fair prices for redi-sleeve.
Read moreSKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreSKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreSKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/