We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik AD60-24X30.8X5 WIPER 40 PERCENT BRONZE FILLED PTFE/NBR 70 O-RING ENERGIZED DOUBLE WIPER
MODEL AD60-24X30.8X5
This vendor has a minimum order quantity of 4. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Light Green
Domestic/Import
Import
Durometer
70
I.D.
24 mm
Material
PTFE-Bronze Seal/Nitrile O-Ring
O.D.
30.8 mm
Series
AD60
Temperature Rating
-30 to 110 deg C
Type
Double-Acting
Width
5 mm
Dichtomatik Dichtomatik AD60-24X30.8X5
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, Double-Acting, Series: AD60, 24 mm ID, 30.8 mm OD, 70 Durometer, 5 mm Width, -30 to 110 deg C, PTFE-Bronze Seal/Nitrile O-Ring, Light Green, Import
Features:
- Wipers made of PTFE are suited for higher slide speeds, have very good wear characteristics and very low frictional values
Specs:
| Durometer | 70 |
|---|---|
| Temperature Rating | -30 to 110 deg C |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 24 mm |
| Outside Diameter | 30.8 mm |
| Material | PTFE-Bronze Seal/Nitrile O-Ring |
| Color | Light Green |
| Width | 5 mm |
| Type | Double-Acting |
| Series | AD60 |
Packaging:
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | RS120-2B28TQ |
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | PL038X060RE-SS |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/