We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik AD60-250X258.8X6 is a 40 percent bronze filled PTFE double wiper with an NBR 70 Shore A O-ring energizer. It has an inner diameter of 250mm, an outer diameter of 258.8mm, and a height of 6mm. This rod wiper excludes contaminants and protects hydraulic cylinder internals. The PTFE material provides a temperature range of -100°F to +500°F (-73°C to +260°C).
MODEL AD60-250X258.8X6
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Light Green
Domestic/Import
Import
Durometer
70
I.D.
250 mm
Material
PTFE-Bronze Seal/Nitrile O-Ring
O.D.
258.8 mm
Series
AD60
Temperature Rating
-30 to 110 deg C
Type
Double-Acting
Width
6 mm
Dichtomatik Dichtomatik AD60-250X258.8X6
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, Double-Acting, Series: AD60, 250 mm ID, 258.8 mm OD, 70 Durometer, 6 mm Width, -30 to 110 deg C, PTFE-Bronze Seal/Nitrile O-Ring, Light Green, Import
Features:
- Wipers made of PTFE are suited for higher slide speeds, have very good wear characteristics and very low frictional values
Specs:
| Durometer | 70 |
|---|---|
| Temperature Rating | -30 to 110 deg C |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 250 mm |
| Outside Diameter | 258.8 mm |
| Material | PTFE-Bronze Seal/Nitrile O-Ring |
| Color | Light Green |
| Width | 6 mm |
| Type | Double-Acting |
| Series | AD60 |
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read more| Brand | Jason Industrial |
| Model | 2660PLT14M90 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | D2800-14M-40 |
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/