We never sell your data to third parties
Dichtomatik AD61-125X137.2X8.1 PTFE-bronze double-acting wiper ring with NBR 70 O-ring energizer. Inner diameter 125mm, outer diameter 137.2mm, height 8.1mm. PTFE-bronze material provides excellent wear resistance and low friction. Operating temperature range -100°F to +500°F (-73°C to +260°C). Suitable for hydraulic cylinder contaminant exclusion.
MODEL AD61-125X137.2X8.1
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Domestic/Import
Import
Durometer
70
I.D.
125 mm
Material
PTFE-Bronze
O.D.
137.2 mm
Series
AD61
Temperature Rating
-30 to 110 deg C
Type
Double-Acting
Width
8.1 mm
Dichtomatik Dichtomatik AD61-125X137.2X8.1
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, Double-Acting, Series: AD61, 125 mm ID, 137.2 mm OD, 70 Durometer, 8.1 mm Width, -30 to 110 deg C, PTFE-Bronze, Import
Features:
- It provides a double function wiping the dirt from the rod and retaining the residue oil film with the second lip
- The retained oil can be returned to the system through a leakage bore hole
- Due to the good sliding properties of PTFE, this wiper is suitable for short stroke cylinders with high running speed and high stroke frequency
- The special geometry of the AD61 makes it robust and able to exert more wiping power on the rod
Specs:
| Durometer | 70 |
|---|---|
| Temperature Rating | -30 to 110 deg C |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 125 mm |
| Outside Diameter | 137.2 mm |
| Material | PTFE-Bronze |
| Width | 8.1 mm |
| Type | Double-Acting |
| Series | AD61 |
Packaging:
Certifications/Standards:
ISO 9001 Certified
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | 7034BR |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 7006HVDUJ74 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | UELPL-1.11/16 |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | PPA12-58B65-12NXXX |
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/