We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik AD61-38X45.6X4.2 is a PTFE-bronze double-acting wiper ring with an NBR 70 O-ring energizer. It has an inner diameter of 38mm, an outer diameter of 45.6mm, and a height of 4.2mm. The PTFE-bronze material provides excellent wear resistance and low friction. Operating temperature range is -100°F to +500°F (-73°C to +260°C). Suitable for hydraulic cylinder rod wiper applications.
MODEL AD61-38X45.6X4.2
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Domestic/Import
Import
Durometer
70
I.D.
38 mm
Material
PTFE-Bronze
O.D.
45.6 mm
Series
AD61
Temperature Rating
-30 to 110 deg C
Type
Double-Acting
Width
4.2 mm
Dichtomatik Dichtomatik AD61-38X45.6X4.2
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, Double-Acting, Series: AD61, 38 mm ID, 45.6 mm OD, 70 Durometer, 4.2 mm Width, -30 to 110 deg C, PTFE-Bronze, Import
Features:
- It provides a double function wiping the dirt from the rod and retaining the residue oil film with the second lip
- The retained oil can be returned to the system through a leakage bore hole
- Due to the good sliding properties of PTFE, this wiper is suitable for short stroke cylinders with high running speed and high stroke frequency
- The special geometry of the AD61 makes it robust and able to exert more wiping power on the rod
Specs:
| Durometer | 70 |
|---|---|
| Temperature Rating | -30 to 110 deg C |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 38 mm |
| Outside Diameter | 45.6 mm |
| Material | PTFE-Bronze |
| Width | 4.2 mm |
| Type | Double-Acting |
| Series | AD61 |
Packaging:
Certifications/Standards:
ISO 9001 Certified
| Brand | SMC |
| Model | NCDRA1BS80-90CZ |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 21AT5/600 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/