We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik AM43-10X20X5 is a NBR (Nitrile) 90 durometer metal clad rod wiper designed to exclude contaminants from hydraulic cylinders. It features a press-fit metal case for secure installation. Dimensions: 10mm rod diameter, 20mm housing bore, 5mm height. Temperature range: -40°F to +250°F (-40°C to +121°C). Suitable for hydraulic and pneumatic cylinder applications.
MODEL AM43-10X20X5
This vendor has a minimum order quantity of 27. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 27
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Domestic/Import
Import
Durometer
90
Height
8 mm
I.D.
10 mm
Material
NBR
O.D.
20 mm
Series
AM43
Temperature Rating
-30 to 110 deg C
Type
Single-Acting
Width
5 mm
Dichtomatik Dichtomatik AM43-10X20X5
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, Single-Acting, Series: AM43, 10 mm ID, 20 mm OD, 90 Durometer, 5 mm Width, 8 mm Height, -30 to 110 deg C, NBR, Black, Import
Features:
- Works well against dirt, dust and moist environments
Specs:
| Durometer | 90 |
|---|---|
| Temperature Rating | -30 to 110 deg C |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 10 mm |
| Outside Diameter | 20 mm |
| Height | 8 mm |
| Material | NBR |
| Color | Black |
| Width | 5 mm |
| Type | Single-Acting |
| Series | AM43 |
Certifications/Standards:
ISO 9001:2000 Certified
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-400543 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/