We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik AM43-35X50X9 is a NBR (Nitrile) 90 durometer metal clad rod wiper designed for hydraulic and pneumatic cylinders. It excludes contaminants and protects cylinder internals. Inner diameter: 35mm, outer diameter: 50mm, height: 9mm. Temperature range: -40°F to +250°F (-40°C to +121°C).
MODEL AM43-35X50X9
This vendor has a minimum order quantity of 17. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 17
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Domestic/Import
Import
Durometer
90
Height
12 mm
I.D.
35 mm
Material
NBR
O.D.
50 mm
Series
AM43
Temperature Rating
-30 to 110 deg C
Type
Single-Acting
Width
9 mm
Dichtomatik Dichtomatik AM43-35X50X9
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, Single-Acting, Series: AM43, 35 mm ID, 50 mm OD, 90 Durometer, 9 mm Width, 12 mm Height, -30 to 110 deg C, NBR, Black, Import
Features:
- Works well against dirt, dust and moist environments
Specs:
| Durometer | 90 |
|---|---|
| Temperature Rating | -30 to 110 deg C |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 35 mm |
| Outside Diameter | 50 mm |
| Height | 12 mm |
| Material | NBR |
| Color | Black |
| Width | 9 mm |
| Type | Single-Acting |
| Series | AM43 |
Certifications/Standards:
ISO 9001:2000 Certified
SKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read more| Brand | Bestorq |
| Model | XPB1320 |
SKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/