We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik AM43-36X45X7 49426768 WIPER METAL CLAD D STYLE NITRILE 90 DURO WIPER METRIC
MODEL 49426768
This vendor has a minimum order quantity of 10. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (2 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$5.51 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(2 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 10
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Domestic/Import
Import
Durometer
90
Height
10 mm
I.D.
36 mm
Material
NBR
O.D.
45 mm
Series
AM43
Temperature Rating
-30 to 110 deg C
Type
Single-Acting
Width
7 mm
Dichtomatik Dichtomatik AM43-36X45X7
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, Single-Acting, Series: AM43, 36 mm ID, 45 mm OD, 90 Durometer, 7 mm Width, 10 mm Height, -30 to 110 deg C, NBR, Black, Import
Features:
- Works well against dirt, dust and moist environments
Specs:
| Durometer | 90 |
|---|---|
| Temperature Rating | -30 to 110 deg C |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 36 mm |
| Outside Diameter | 45 mm |
| Height | 10 mm |
| Material | NBR |
| Color | Black |
| Width | 7 mm |
| Type | Single-Acting |
| Series | AM43 |
Certifications/Standards:
ISO 9001:2000 Certified
SKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreSKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read more| Brand | Red Lion Controls |
| Model | CUB5TCR0 |
| Brand | Formsprag |
| Model | CL4558-1RH |
| Brand | Pramet |
| Model | 7156173 |
SKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreSKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/