We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik AM43-45X60X7 WIPER METAL CLAD D STYLE NITRILE 90 DURO WIPER METRIC
MODEL AM43-45X60X7
This vendor has a minimum order quantity of 6. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 6
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Domestic/Import
Import
Durometer
90
Height
10 mm
I.D.
45 mm
Material
NBR
O.D.
60 mm
Series
AM43
Temperature Rating
-30 to 110 deg C
Type
Single-Acting
Width
7 mm
Dichtomatik Dichtomatik AM43-45X60X7
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, Single-Acting, Series: AM43, 45 mm ID, 60 mm OD, 90 Durometer, 7 mm Width, 10 mm Height, -30 to 110 deg C, NBR, Black, Import
Features:
- Works well against dirt, dust and moist environments
Specs:
| Durometer | 90 |
|---|---|
| Temperature Rating | -30 to 110 deg C |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 45 mm |
| Outside Diameter | 60 mm |
| Height | 10 mm |
| Material | NBR |
| Color | Black |
| Width | 7 mm |
| Type | Single-Acting |
| Series | AM43 |
Certifications/Standards:
ISO 9001:2000 Certified
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read more| Brand | Pramet |
| Model | 6754534 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75186327 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | EXEP182228 |
| Brand | Isostatic |
| Model | SSC-2600 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | UC307-104D1 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 4L780 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 1333-DAB |
SKU: 2813634
My new supplier
Thanks for your help with finding the seals I needed. You were fast and reasonable with the shipping, The price was also good, your communications before and after the sale was very appreciated again thanks for your help I will be back!!! Steve G
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/